Kemeraltı Hanlar

Abacıoğlu Hanı

200 senelik bir geçmişe sahip olduğu bilinen Abacıoğlu Hanı, 2007 yılında tamamlanan restorasyon çalışmaları ile şimdiki görünümüne kavuşmuştur. Günümüzde Han’ın içerisinde restoran, hediyelik eşya dükkanı, derici ve kafelerden oluşan 18 dükkan bulunuyor. Hanın tarihine baktığımızda ise hanın inşası ile ilgili elimizde net kanıtlar olmadığını görüyoruz. Ancak genel kanı hanın, 18.yy’ın başlarında Hacı Mustafa Ağa tarafından yaptırılmış olduğu görüşündedir.

‘Kentsel İyileştirme Projesi Uygulaması’ sonucu, 2007 yılında “Tarihe Saygı Ödülüne” ve yine aynı yıl dünya çapında en önemli mimari yarışmalardan biri sayılan “Philippe Rotthier Avrupa Mimarlık” yarışmasında ise en iyi 30 mimari yapı arasına girerek ödüle layık görülmüştür. Kemeraltı sokaklarında gizli bir bahçe ve tarihi bir mücevher olan Abacıoğlu Hanı, Kemeraltı’nda Başdurak Camii’nden Arastaya giden Anafartalar Caddesi’nin sağ tarafında bulunmaktadır.

Tarihi Abacıoğlu Hanı, Kemeraltı’nın kalabalığı ve keşmekeşi içinde arka planda kalmış, fazla bilinmeyen, fakat kapısından içeri adım atıldığı anda doğal mimarisi ve huzur veren yapısıyla dikkatleri çeken tarihi bir yer olarak göze çarpmaktadır.

Kemeraltı Başdurak Cami’nden, Arasta’ya giden Anafartalar Caddesi’nin sağ tarafında, 919 ve 920. sokaklar arasındaki ada üzerinde bulunan ve ortada bir avlu ve bu avluyu çevreleyen iki katlı dükkânların yer aldığı asimetrik planlı Han düzgün kesme taş, kaba yontma taş ve tuğladan yapılmış bir yapı olan Abacıoğlu Hanı’nın, 18 yy. başında Hacı Mustafa Ağa tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Cumhuriyetin ilk yıllarında, bir yandan ‘sebze ve meyve hali’ işlevi görürken, diğer taraftan çevre ilçelere yolcu ve yük taşıyan motorlu araçlar için hareket merkezlerinden biri olarak kullanılıyordu. Özgün haliyle dokuz odalı ve yedi alt mahzenli olduğu tahmin edilen yapıdan günümüze, yalnızca kuzeydoğu ve güneybatı kanatları kalmış durumdadır.Hanın bugünkü durumunda, avlunun sağında yedi dükkân bulunmaktadır.

Bu dükkânların avluya bakan cephelerinde üstte iki sıra pencere, altta da iki pencere ile bir kapısı vardır. Avlunun sol tarafındaki kuzeydoğu kanadında ise sekiz dükkân bulunmaktadır. Bunların üzeri diğer bölümün aksine kırma bir çatı ile örtülmüştür. Dükkânların üzerinde ikişerli grup halinde on altı pencere sıralanmıştır. Bu dükkânlar içten ahşap döşeme ile iki kat haline getirilmiş, yalnızca biri ortadan bir duvarla ikiye bölünmüştür.

Konak Belediyesi‘nin hazırladığı cephe düzenleme projeleri kapsamında restorasyonu yapılan ve ‘Kentsel İyileştirme Projesi Uygulaması‘ sonucu, 2007 yılında “Tarihe Saygı / Yerel Ödülü”ne ve yine 2011 yılında da dünya çapında en önemli mimari yarışmalardan biri sayılan Philippe Rotthier Avrupa Mimarlık yarışmasında en iyi 30 mimari yapı arasına girerek ödüle layık görülen handa şu anda, restoran, kafe, hediyelik eşyacı, derici ve kafelerden oluşan 18 dükkân bulunuyor.

Abacıoğlu Hanı Nerede? Abacıoğlu Hanı’na Nasıl Gidilir?

Yorum Yapın