Başkan Ümit KAYA

Ümit KAYA, Ege Bölgesi'nde, özellikle doğduğu büyüdüğü ve yaşadığı İzmir'de, moda literatürünü sürekli yenileyen bir isim olarak bilinir ve takip edilir.

İzmir'in en eski ve en seçkin insanlarıyla meslek hayatına başlamış saygın isimlerden işini öğrenmiş ve takdir edilip, her geçen gün daha çok ilerlemiştir. Mesleğinde tam donanımlı olan Türkiye ve Avrupa'da özel tasarımlarıyla giydirdiği müşterileriyle modacı sıfatını hak eden ender biridir.

1978 yılında öğrenci iken mesleğe atılmış, o tarihten bu yana tamamen işine önem vererek perakende müşteri zinciriyle son 30 yıldır profesyonel olarak en çok tercih edilen isim olmuş ve özel tasarımlarda kendini ispat etmiştir. Her zaman yenilediği farklı tasarımlarıyla modayı takip etmek yerine kendi trendlerini yaratmıştır. Ümit KAYA'nın tasarımlarını tercih edenler, bulundukları her ortamda fark yaratmış ve bu seçkin tasarımları seçmiş olmanın ayrıcalığını ve bu doğru seçimin doğurduğu güven duygusunu yaşamışlardır.

Siyasi Çalışmaları

Kemeraltı için hemen çalışmalara başlayan Ümit KAYA, ilk iş olarak dönemin İzmir valisi Mustafa Toprak ile Kemeraltı'nda işportacılığı bitirerek, çarşıya bayan ve çocuk misafirlerin rahatça gelebilmesine imkân sağladı.

Ardından, titiz emeğiyle Mobese kameralarının protokol çalışmalarını bitirip, 34 noktada 108 kamerayla çarşının güvenlik sorununu çözdü ve gece aydınlatmasını gündeme getirerek bu sorunu da çözüme kavuşturdu.

Havra Sokağı'nın girişinde bulunan Karaosmanoğlu Han'ın, tadilatı ve güzelleştirilmesi konusunda prosedüre takılan ruhsat çalışmalarında da çarşıya gelecek olan yatırımcıların önü açılması anlamında emsal teşkil etti, sıkıntı yaşanmaması için çaba sarf etti ve projenin hayata geçirilmesinde ciddi çalışmalar yaparak hanın tadilatı projesini nihayete erdirdi.

Tüketicinin çarşıya daha rahat gelebilmesi ile ilgili olarak, metro istasyonlarında, yolculara, Konak ve Çankaya duraklarına gelindiğini bildiren anonslara, o durakların aynı zamanda Kemeraltı’na giriş istasyonu olduğunu ifade eden birer anons eklenmesini sağladı.

Çalışmalarında durup dinlenmek bilmeyen Ümit KAYA, tarihî çarşının gecesinin de yaşanabilmesi için ciddi projeler üretti ve 24 sivil toplum kuruluşu olan federasyonların bir araya gelerek oluşturduğu İzmir Konfederasyonu'nda genel başkan yardımcısı oldu.

İzmir’deki sivil toplum kuruluşlarının söz sahibi olabilmesi için mevkiini değerlendirdi ve Türkiye genelinde şu anda mevcut olan 55 tarihî çarşının bir araya getirilerek Tarihi Çarşılar Federasyonu’nun kurulmasında ciddi bir emek sarf etti. Hem tarihi çarşıların hem de küçük esnafın yaşamasını amaçlayan bu proje için 7 ilin bir araya gelmesiyle oluşan bu federasyonun genel başkan yardımcılığına getirildi. Bu federasyonun kurulmasındaki amaç, çarşıların tarihî dokularını korumak ve orada yaşayan küçük esnafın yaşamaya devam etmesini sağlamaktı ve Ümit KAYA, bu amaca hizmet eden tarihi çarşılar yasa tasarısını gündeme getirip meclisten geçirerek tarihî çarşıların özerklik kazanmasına, esnafın ve tarihin yaşamasına öncülük etti.

İzmir'de oluşan TARKEM (Tarihî Kemeraltı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı) yönetiminde küçük esnafın ezilmemesi ve izale-i şuu ile esnafın malının hiçe sayılarak yatay AVM oluşturulmasına karşı çıkılması amaçlanmıştır. Bu konuda neler yapılabileceği ile ilgili bilgilerine danışılması amacıyla yönetim kurulu kararıyla Ümit KAYA’nın yönetimde bulunmasına karar verildi ve KAYA, bu oluşumun içinde de yer aldı.

Ümit KAYA, genç ve üniversiteli kesimin, Kemeraltı'nda kapatılan sinemalar konusuna duyarsız kaldığını fark etti ve sinemaların tekrar faaliyete geçmesi ile ilgili önemli çalışmalar yaptı. İzmir Büyükşehir ve Konak Belediyeleri'ni bir araya getirerek önümüzdeki günlerde Konak Sineması'nın da bir kültür merkezi olarak faaliyete geçmesini amaçladı.

Buca'dan Konak'a ulaşım için yapılan tünel projesinde üst geçidin eksik olduğunu Sayın Ulaştırma Bakanı ile paylaştı ve kendisine Konak otobüs terminallerinden Kemeraltı'na geçiş için üst geçit yapılmasının önemini vurgulayarak projenin hayata geçirilmesini sağladı.

Bunlara ilaveten, Ümit KAYA, İzmir'in turizm açısından önemli bir çekim merkezi olan Kemeraltı Çarşısı'na, uzun süredir uğraş verilen information ofisinin açılışının, 2016 Mayıs ayının Turizm Haftası'nda İzmir'in vali, belediye başkanları ve İzmir'in ileri gelenleriyle yapılacağını da müjdeledi.

 

Ümit Kaya kimdir, Ümit Kaya ile Moda, Ümit KAYA hayatı, Ümit KAYA biyografi, Ümit KAYA esnaf derneği, Ümit KAYA kemeraltı