İzmir

İzmir İklim Özellikleri

Akdeniz iklim kuşağında kalan İzmir‘de yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Dağların denize dik uzanması ve ovaların İç Batı Anadolu eşiğine kadar sokulması, denizel etkilerin iç kısımlara kadar yayılmasına olanak vermektedir. Ancak, il bütününde yükseklik, bakı ve kıyıdan uzaklık gibi fiziksel coğrafya farklılıkları, yağış, sıcaklık ve güneşlenme açısından önemli sayılabilecek iklim farklılıklarına da yol açmaktadır.

İzmir İklim Özellikleri

İzmir İklim Özellikleri

İlde yıllık ortalama sıcaklık, kıyı kesimlerinde 14 – 18 derece arasında değişmektedir. İzmir‘de yılın en soğuk dönemi Ocak ve Şubat aylarıdır. Bu aylarda ortalama sıcaklıklar, günlük maksimum sıcaklıkların ortalaması 12 – 13 derece, günlük minimum sıcaklıkların ortalaması 5 derece civarındadır. Mart ayında günlük maksimum sıcaklık ortalaması 16 dereceye, minimum sıcaklık ortalaması ise 7 dereceye yükselir. Nisan ayından itibaren sıcaklık koşulları belirgin olarak değişir ve aylık ortalama minimum sıcaklıklar 20 derecenin üzerine çıkar. Nisan – Eylül ayları arasındaki dönemde en yüksek sıcaklık değerleri Temmuz ayına aittir. Bu ayda gündüz en yüksek sıcaklıkların ortalaması 33 dereceye, gece en düşük sıcaklıkların ortalaması ise 22 dereceye ulaşır. İzmir‘de Mart – Nisan ayları arasında olduğu gibi, yıl içinde sıcaklık koşullarının hızla değiştiği dönemlerden bir diğeri Ekim – Kasım’dır. Ekim’de 24 derece civarında olan aylık maksimum sıcaklık değeri Kasım’da 18 dereceye, 14 derece olan aylık ortalama minimum sıcaklık ise 10 derece civarına düşer.

İzmir ‘de yağışın aylara ve mevsimlere göre dağılımında önemli farklar vardır. İzmir‘de yıllık ortalama yağış

İzmir İklim Özellikleri

İzmir İklim Özellikleri

miktarı 500 – 700 mm. olup yıl içinde ortalama yağış miktarı Ekim ayının ikinci yarısından itibaren artış göstermektedir. Yağışlı dönem Mayıs ayına kadar devam etmektedir. Aylık ortalama yağışlar itibariyle bu dönem içinde yağış miktarının en yüksek olduğu aylar sırasıyla Aralık, Ocak ve Şubat’tır. Ortalama yağış değerlerine göre sadece Aralık ayında düşen yağışların yıllık toplama katkısı %20 civarındadır. Mayıs ayından itibaren yaz kuraklığı başlamaktadır. Bu nedenle yaz aylarında aylık yağış miktarının yıllık toplam içindeki payı %2 düzeyine düşmektedir.

İzmir İklim Özellikleri

İzmir İklim Özellikleri

Kar yağışlı günler sayısı, alçak kesimlerde yok denecek kadar azdır. Yüksek kesimlerde gerek kar yağışlı günler sayısı, gerekse karın yerde kalma süresi artmaktadır.

Dağlarla çevrilmiş ve bir körfez etrafında kurulmuş İzmir kentinde, havadaki nem oranı sıcaklığın yüksek, bulutluluk oranının az olduğu yaz aylarında düşüktür. Buna karşılık, nemli hava akımlarının etkisine girildiği yılın soğuk döneminde artış göstermektedir. Yıl içinde Mart ayından itibaren azalmaya başlayan değerler en düşük oranına Temmuz ayında ulaşmaktadır. Bu ayda aylık ortalama nem Bergama‘da %52, İzmir’de %50’dir. Kış mevsiminde ise aylık ortalamalar %70 civarındadır.

İzmir ili genel olarak turizm açısından elverişli bir iklim kuşağı içindedir. İlin güney kesimi, kuzey kesimine oranla turizm mevsimi açısından daha elverişli durumdadır. Dikili ve Çandarlı yöresinde turizm mevsimi, Haziran – Temmuz – Ağustos aylarını kapsamak üzere 3 ay sürmektedir. Çeşme, İzmir ve Foça yöresinde 15 Mayıs’ta başlayan turizm mevsimi, 3,5 ay sürmektedir. İlde turizm mevsiminin en uzun olduğu bölge, güneyde SelçukPamucak yöresi olup, turizm mevsimi 15 Mayıs – 15 Eylül tarihleri arasında 4 ayı kapsamaktadır.

İzmir ilinde iklim ve fiziki koşullar itibariyle kış sporları potansiyelinin en yüksek olduğu yöre, ilin doğusunda zirve yüksekliği 2159 metre olan Bozdağ‘dır. Bozdağlar‘da kurulan kayak merkezinde genelde, 15 Aralık – 15 Nisan tarihleri arasında 4 ay boyunca kayak yapılabilmektedir. Bozdağ‘ın bağlı olduğu Ödemiş‘te Ocak ayında ortalama sıcaklık 7.2 derecedir.

Yorum Yapın