Kemeraltı Çevresi

İzmir Pasaport İskelesi

1867’de başlayan İzmir Limanı inşaatının bir bölümünü oluşturan Pasaport Rıhtımı, 1876’da Fransız Guiffray şirketi tarafından ve İngiliz mühendislerin projelerine göre bitirilmişti. 1884’de kurulan İzmir Körfezi Osmanlı vapurları Hamidiye Anonim Şirketi, Karşıyaka, Alaybey, Osmanzade, Turan, Bayraklı, Pasaport, Konak, Karataş, Salhane ve Göztepe vapur iskeleleri arasında sekiz gemilik filo ile hizmet veriyordu. Günümüzdeki Pasaport İskelesi ise örneklerine Cumhuriyet’in ilk yıllarında rastladığımız, Osmanlı ve Selçuk mimarlığından esinlenen 1. Milli Mimari stilindedir.

İzmir‘in en eski gümrük binalarından ve Tarihi Kemeraltı Çarşısı‘na yürüme mesafesinde olan Pasaport İskelesi, bugün körfez içi yolcu taşımacılığında kullanılıyor. Cumhuriyet Meydanı ile Konak Pier arasında Tarihi Kemeraltı Çarşısı‘nın güneybatısında yer alan iskele, 1884 yılından beri hizmet veriyor. Burası aynı zamanda, deniz kenarındaki kafeleri ve banklarıyla, gün batımının en güzel izlenebileceği yerler arasında bulunuyor.

Fransızlar tarafından yaptırılan iskele, Osmanlı ve Selçuk mimarisinden etkilenen 1. Milli Mimari stiliyle dikkat çekiyor. Yapıldığı tarihlerde pasaport bürosu olarak kullanılan bina, şimdilerde kordon boyunun en sevilen duraklarından biri. 1922 yılındaki Büyük İzmir yangınında hasar gören yolcu salonu, geçirdiği onarımın ardından hala ayakta.

Alsancak Limanı’nın açılmasıyla birlikte eski hareketli zamanlarını kaybeden iskeleden Karşıyaka, Bostanlı, Göztepe, Bayraklı ve Alsancak’a vapur seferleri gerçekleştiriliyor.

Pasaport, sahilde bulunan birçok kafe ve yürüyüş yolu sayesinde her gün çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor. Nargile içen, tavla oynayanların buluştuğu mekan, İzmirliler’in nefes alma yerlerinden biri. Demli çayın, bol köpüklü Türk kahvesinin yanında İzmir’in meşhur kumrusu, gevreği ve boyozunun da eksik olmadığı sahil şeridi, kentin değerlerini yansıtıyor.

Gün batımında iskelenin önünde en iyi fotoğraf karelerini yakalamak için buluşanların kahkahaları herkesi gülümsetiyor. İzmir şehir merkezinde işi olanların daha çok keyifli ve rahat bir yolculuk yapmak için kullandığı iskelede günün her saati yoğunluğa rastlanıyor.

İzmir’de gezilecek tarihi yerler arasında yer alan Pasaport Vapur İskelesi, deniz kenti kimliğini en uygun yansıtan mekanlardan. Tarihi iskele, günün her saati ayrı güzellikte olan deniziyle etrafı gezmek için en güzel başlangıç noktalarından biri.

İzmir Pasaport İskelesi Nerede? İzmir Pasaport İskelesi’ne Nasıl Gidilir?

Yorum Yapın