İzmir

İzmir Ulaşım

İzmir Ulaşım

İzmir Ulaşım

İzmir ulusal ve uluslararası ilişkiler bakımından ulaşılabilirliği yüksek bir il olmakla birlikte ülkenin metropol kentleri ve bölge kentleriyle güçlü kara, deniz, demir, havayolu bağlantıları bulunmaktadır. İzmir‘den çeşitli yönlere uzanan karayolları ile Türkiye’nin her tarafına ulaşmak mümkündür, şehirlerarası otobüs terminali kentin 11 km doğusundadır. İzmir – Aydın ve İzmir – Çeşme arasında iki otoyolu bağlantısı vardır. İzmir, aynı zamanda demiryolu bağlantısı olan bir kenttir. İzmir Basmane merkez garından direkt veya bağlantılı seferlerle Türkiye’nin çeşitli yerlerine tren yolculukları yapılabilir.

İzmir Ulaşım

İzmir Ulaşım

Kent merkezinin güneyinde bulunan Adnan Menderes Havalimanı iç ve dış hatlar terminalleri ile havayolu ulaşımını sağlamaktadır. İzmir kıyılarında Alsancak ve Çeşme merkez; Foça ve Dikili olmak üzere toplam 4 deniz giriş kapısı vardır.

Batı Anadolu tur güzergahları İzmir‘den geçmektedir. İstanbul çıkışlı turlar Assos, Bergama ve İzmir üzerinden Efes, Didim, Muğla, Antalya ya da İzmir Sart – Salihli, Pamukkale yollarını izlemektedir. Ayrıca İzmir kıyıları Akdeniz – Ege yat turizmi güzergahları üzerinde de bulunmaktadır. Akdeniz havzasının doğu kesiminde yer alan İzmir Akdeniz ülkelerinin yanısıra Orta Avrupa,

İzmir Ulaşım

İzmir Ulaşım

Balkanlar ve Orta Doğu ülkelerinden kara ve denizyolu ile kolay ulaşılabilir bir konumdadır. Kent bu elverişli coğrafi konum ve ulaşım olanaklarının yanı sıra doğal bir limana sahip olması nedeniyle eski çağlardan bu yana verimli ve geniş bir ard ülkenin tarımsal ürünlerini toplayıp dağıtan bir ticaret merkezi olma özelliğini hiç bir zaman yitirmemiştir. Başka bir anlatımla kentin doğal bir limana sahip olması ve yer şekillerinin kentin çevresiyle kolayca bağlantı kurmasına olanak vermesi, İzmir‘i çok eski tarihlerden beri önemli bir yerleşim merkezi yapmış, farklı uluslardan ve kültürlerden gelen insanlar mekansal, sosyal ve kültürel yapıya damgasını vurmuşlardır.

Yorum Yapın