Kemeraltı Haberleri

Kemeraltı Uçuşa Hazır

Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Vali Mustafa Toprak‘ın katkılarıyla Kemeraltı‘nın 2016 yılında uçuşa geçeceğini söyledi.

Gece alışverişi

İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın bir süre önce, kanayan yara haline gelen işporta ve seyyar terörüne el koyduğunu ve denetimler sonucu Kemeraltı esnafının yüzünün gülmeye başladığını söyleyen Kaya, “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın desteği ile Konak Tünelleri’nin girişine yaya üst geçidi, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatı ile Kemeraltı’na MOBESE sistemi yapılacak. Bu desteklerle Kemeraltı bu yıl çok ciddi bir ivme kazanacak. 2016 yılı, Kemeraltı yılı olacak. Ayakkabıcılardan boşalan 926 Sokak civarı ve Havra Sokağı’nda butik oteller ve restoranlar yapılarak, sokak aydınlatmaları olacak. Böylece Kemeraltı 2017 yılında gece de yaşayan bir çarşı haline gelecek” dedi.

OSB ile istihdam yarışı

Kentteki en büyük organize sanayi bölgesi Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nin istihdam oranları karşılaştırıldığında, Kemeraltı’nda 230’u aşkın farklı işkolunda, 12 bin esnafın 60 binin üzerinde çalışanın bulunduğunu söyleyen Kaya, “Burası bacasız sanayi. İşporta ve işgallerin kalkması ile Kemeraltı’nı kışın hafta içi 150-200 bin, cumartesi günleri de aşağı yukarı 300- 350 bin kişi ziyaret ediyor. Üniversiteli gençleri de çekmek için uzun süredir kapalı olan Konak Sineması’nı da faaliyete geçirip, burada film festivalleri düzenleme gibi bir proje uygulayacağız” diye konuştu.

Butik otel ve gastronomi

2016 yıl sonunda Kemeraltı’nın çok ciddi bir ivme kazanacağına değinen Kaya, “Çünkü Konak’taki tünellerin önüne rahat yaya ulaşımı için üst geçit geliyor. MOBESE kameralarımız takılacak. Sokak aydınlatmaları yapılıyor. Bunun yanında Havraların bölgesinde butik oteller, gastronomi ile ilgili restoranlar açılacak. Yani İzmir’in o eski keyifli eğlenceleri tekrar hayata geçecek” diye konuştu.

METİN BURMALI / Yeni Asır

Yorum Yapın