Kemeraltı Haberleri

Kemeraltı’na alışveriş dopingi

29İzmir’in gözde alışveriş mekanı olan Tarihî Kemeraltı Çarşısı‘nı canlandırmak, eski günlerini hatırlatmak ve yaşatmak amacıyla düzenlenen Kemeraltı Günleri başladı. Türkiye’yi yasa boğan Cizre’deki üç şehit haberi sebebiyle buruk geçen açılışta, biri Kemeraltı esnafından olan şehitler de anıldı.

Konak Belediye Başkanı Sema PEKDAŞ, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit KAYA, meslek odaları başkanları, çarşı esnafı ve diğer vatandaşların katıldığı açılışta, şehitlere saygı için sade bir tören düzenlendi. Burada konuşan Başkan Pekdaş, şehit haberlerinin ardından Kemeraltı Günleri‘nde yer alan şenlik, konser ve gösterileri iptal ettiklerini duyurdu. Konuşmasına başsağlığı ve sabır dilekleriyle başlayan Pekdaş, Kemeraltı’nın şehir kimliği ve belleğinde önemli yer tuttuğunun altını çizdi. Kemeraltı’nı yaşatmak ve güçlendirmek gerektiğini belirterek, “Kemeraltı Günleri’ni, öncelikle Kemeraltı esnafının başı sağolsun diyerek başlatıyoruz. Bir daha böyle olaylar yaşanmasın, yeni yıla umutla girelim istiyoruz. Kemeraltı sadece Türkiye’nin değil, belki de dünyanın en nadir bölgelerinden biri. Mimarisiyle, sanat haline getirdiği zanaatıyla, tasarım objeleriyle burayı yine gözde bir bölge haline getirmek zorundayız. İzmir kent kimliğine vurgu yapan bölgelerden biridir Kemeraltı. Tüketim çılgınlığının yerine tarihimizde, kimliğimizde, sosyal dokumuzda, kültürel birikimimizde yeri olan Kemeraltı’nı hep üstte tutmak, savunmak ve güçlendirmek durumundayız. Bu etkinliklerin de amacı bu. Kemeraltı İzmir‘dir. Kemeraltı biziz.” dedi.

Kemeraltına alışveriş dopingi

Kemeraltına alışveriş dopingi

Dernek Başkanı Ümit KAYA ise, “Kemeraltı Günleri küçük esnafın yaşaması, Kemeraltı’nın ayakta durması amacıyla düzenleniyor. Hayırlı işler olsun, 2016 yılı hayırlara vesile olsun” şeklinde konuştu. (CİHAN)

Yorum Yapın