Kemeraltı Haberleri

Kemeraltı’nda “online dönem”: Tarihi Çarşı bir tık uzakta!

Kemeraltı’nda “online dönem”: Tarihi Çarşı bir tık uzakta!

Kemeraltı Esnaf Derneği, hazırladığı iki internet sitesi ile tarihi çarşıyı dünyaya açıyor. Çarşı esnafı “Kemeraltı E-Ticaret sitesi” ile online satışa başlarken “kemeralti.info” ile tarihi çarşı A’dan Z’ye turistlere tanıtılacak.

İzmir’de sayıları giderek artan alışveriş merkezlerine (AVM) karşı mücadele eden Kemeraltı esnafı internet hamlesi yaptı. İzmir’in kent merkezinde sayıları artan ve bekleyen projelerin tamamlanmasıyla daha da artacak olan AVM’ler, kent esnafına zor günler yaşatıyor. Bir yandan AVM yasasının revize edilerek çalışma saatleri ve kent merkezi dışına taşınması gibi sınırlamaların getirilmesi için mücadele eden kent esnafı, bir yandan da ağır rekabet koşullarına karşı yeni çözüm yolları arıyor.

KEMERALTI DÜNYAYA AÇILIYOR

Türkiye’de gelinlik, abiye, ayakkabı, gıda, moda gibi birçok alanda kendine has ürünleriyle marka olan Kemeraltı, ürünlerini online alışverişe açtı. Kemeraltı Esnaf Derneği tarafından başlatılan internet sitesi projesiyle çarşı esnafı ürünlerini Kemeraltı E-Ticaret internet sitesine koyarak dünyanın dört bir yanındaki alıcılarıyla buluşturuyor.

MODADAN GIDAYA KADAR HER ŞEY

Online üyelik ile hizmet veren sitede müşteriler kategorilere ayrılmış sayfalarda kolaylıkla çarşıdaki sektörleri keşfedebiliyor.

Sitede nikah düğün, moda, bebek anne ürünleri, elektronik eşyalar, kozmetik ürünleri, müzik aletleri, spor araç gereçleri, hediyelik eşya ve gıda ürünleri gibi çok sayıda kategoride ürünler sergileniyor.

ESNAF MEMNUN

Proje hakkında konuşan Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, “Teknolojiye ve mevcut şartlara ayak uydurmak için Kemeraltı dünyaya açılıyor projesine başlattık. Online satış imkanı ile esnafımız kendi ürünlerini dünyanın istediği yerine ulaştırabiliyor. Esnaf bu çalışmadan son derece memnun. Tamamen kendileri yönetiyor. Hazırladığı takım elbiseyi, ayakkabıyı, istediği tasarımı internetten satışla sunuyor. Satışın ardından yeni ürünlerini satışa sunuyor” diye konuştu.

ONLİNE SATIŞ DEVRİ

Zorlu rekabet koşullarında yeni gelişmelere ayak uydurmanın kaçınılmaz olduğunu söyleyen Kaya, “Esnaf internet satışları sayesinde zor rekabet koşullarında nefes almaya başladı. Artık Türkiye’de de dünyada da yeni kuşak tamamen online alışverişi tercih ediyor. Bu çalışmayı yapmak çağa ayak uydurmak için zorunlu hale gelmişti. Artık gelinlik modellerini internetten sunuyoruz. Müşteri istediğini internetten beğenip söylüyor, siparişi yapıyoruz” dedi.

Online satışın ardından Kemeraltı’nın tanıtımı için çalışmaları İzmir Valiliği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile çalışmalarını sürdüren Kemeraltı Esnaf Derneği, metro duraklarında başlatılan Kemeraltı anonslarının ardından “kemeralti.info” adıyla yeni bir internet sitesinin kurulumu için çalışmaları başlattı.

BİR TIK İLE KEMERALTI REHBERİ

Online satışın ardından yapılacak ikinci site ile yerli ve yabancı turistler tarihi çarşının geçmişine, dokusunu içeren bilgilere ulaşabilecek. Turistlerin yönlendirilmesinde ve bilgilendirilmesinde rehber olacak internet sitesi hakkında konuşan esnaf başkanı Kaya, “İnfo Kemeraltı ile turistler Kemeraltı’nda nerede ne yapılabilir, hangi sinagog, hangi havra nerede? Çarşı’da neler yapılabilir? Nerede hangi lezzetler yer alır? Gibi birçok sorunun cevabını bulacak. Kemeraltı’nın hareketlenmesi için önemli bir rehber, önemli bir çalışma olacak” diye konuştu.

Onur DENİZ / EGEDESONSÖZ

Yorum Yapın