Kemeraltı Haberleri

Tarihi Çarşılara çare aranıyor

Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, esnafın ayakta kalabilmesi için özel bölge statüsü istediklerini söyledi, “Gerçekleşirse varlığımızı sürdürürüz” dedi

Türkiye Tarihi Çarşılar Federasyonu’nun geçtiğimiz gün İzmir’de yapılan çalıştayını değerlendiren Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, amaçlarının tarihi çarşıları yaşatmak ve esnafını ayakta tutmak olduğunu söyledi. Genelde küçük esnafın sorunlarının aynı olduğunu belirten Kaya, bu sorunlara çözüm aradıklarını dile getirdi. Tarihi Çarşılar Federasyonu olarak tarihi çarşı ve hanlar bölgeleri için özel bölge statüsü istediklerine dikkat çeken Kaya, federasyonun “Tarihi Çarşılar Yasa Taslağı” kapsamında çalışmaları sürdürdüğünü vurguladı.

‘TEK SES OLDUK’

Türkiye’de yüzden fazla tarihi çarşı olduğunu ifade eden Kaya, çarşıların yaşadığı sorunların hemen hemen aynı olduğunu kaydetti. Kaya, “Bu noktadan hareketle Türkiye’nin 7 büyük ili Konya, Kayseri, İstanbul, İzmir, Bursa, Edirne, Kahramanmaraş bir araya gelerek Tarihi Çarşılar Federasyonu’nu kurduk. Türkiye Tarihi Çarşılar Federasyonu ilk çalıştayını İzmir’de yaptı. Biz bir nevi kurumsallaştık. Türkiye’de yaklaşık 160 tane tarihi çarşı var. Ve bu çarşıların kaderleri, sıkıntıları birbirine benziyor. Bugün İzmir’in sorunu Mardin’in de sorunu. Sesimizi daha net duyurmak amacıyla gerçekten ciddi çalışmalar yapıyoruz” dedi.

‘İZMİR’DE 27 İLİ AĞIRLADIK’

6 Aralık tarihinde İzmir’de yapılan çalıştayda yaklaşık 27 ili ağırladıklarını dile getiren Kaya, “Büyükşehir Belediye Çetin Emeç Salonu’nda düzenlediğimiz çalıştaya Başkan Kocaoğlu da misafirimiz oldu, çalışmalarımıza destek verdi. Bu bağlamda tarihi çarşılarla ilgili çalışmalarımız var. 4 sene önce tarihi çarşılar yasa tasarısı hazırlamıştık. Ruhsat problemleri, imar problemleri, temizliği ve güvenliği gibi konularda çarşılarımızın özerkliğini istiyoruz. Çalıştayda bu konuyu tekrar ele aldık. 2017 yılında Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızdan bir randevu isteyerek bu çalışmamıza destek isteyeceğiz” ifadelerini kullandı.

HER AY BİR İLDE ÇALIŞTAY

Bu tür çalıştayların her ay bir ilde gerçekleştirileceğini dile getiren Kaya, tüm Türkiye’de seslerini duyurarak ve sorunlara en kısa sürede çözüm üretmeyi amaçladıklarını söyledi. Kaya şu ifadeleri kullandı: “Federasyonun ilk lansmanını Bursa’da yaptık. Daha sonrada İstanbul’da genel kurulumuz gerçekleşti. Bundan sonra her ay bir ilde çalıştay yapacağız. Buradaki amaç tüm Türkiye’ye sesimizi duyurmak.”

Eda Ebru NANECİ

Yorum Yapın